Toulky Šumavou

18.6.2020 - 21.6.2020, čtvrtek-neděle Odjezd: 6:30 1990,- Kč Ludvík Vaverka, Ivana Vaverková
číslo akce: 2020-01
1. den: Brno – Humpolec – Tábor – Veselí nad Lužnicí (prohlídka historického města s průvodcem, které leží na soutoku Nežárky a Lužnice. Na náměstí budova se třemi renesančními štíty z 16. století, ve které bývala poštovní stanice, a přepřahaly se tu poštovní vozy. Z 18. století pochází barokní budova fary se zdobeným barokním vjezdem. Kostel Povýšení Svatého Kříže, na kterém uvidíte sloh románský, gotický i renesanční. V interiéru nádherné barokní oltáře. Volno na oběd) – Horusický rybník (odtud asi 2 km procházkou k přírodní rezervaci „Přírodní
přesyp u Vlkova“, zvané česká Sahara – okolní krajinu převyšuje o 4-6 m a dosahuje šířky asi 80 metrů. Na volných místech přesypu je světle žlutý jemný pohyblivý písek. Rostou zde vzácné suchomilné rostliny a žijí teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu. Nápadné jsou volné kolonie velké samotářské včely Andrena vaga) – České Budějovice – Vodňany – Strakonice – Hoslovice (prohlídka jedinečného zrekonstruovaného středověkého vodního mlýna. Tvoří jej tři stavby – mlýn s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček s náhonem, 
sad a louky. Obytný dům s mlýnem je rozložité patrové stavení téměř čtvercového půdorysu o rozměrech asi 12 x 16 metrů. Široká valbová střecha je krytá slaměnými došky. Zachovala se černá kuchyně a v obytné místnosti pec s vybavením z 20. let minulého století. K zařízení mlýna patří vodní kolo včetně dřevěného náhonu. Zachoval se také unikátní doklad středověkého způsobu mletí tzv. české složení včetně původního ovládání násypky a všech potřebných nástrojů a vybavení) – Železná Ruda (ubytování).

2. den: Železná Ruda – Srní-Mechov (okolo části Vchynicko-tetovského plavebního kanálu k „Zelenohorským Chalupám“. Je to zaniklá osada, která byla vysoko v horách – 1007 m n.m. – a ještě v minulém století měla padesát stavení a sklářskou huť. Osadu pohltil Vojenský újezd Dobrá Voda a z domů jsou dnes jen základy, zbytky starých cest a ovocné stromy ze zahrad. Zbylo zde několik obnovených křížků a božích muk. Budeme pokračovat na vrch Oblík – 1 224 m n.m. a k Tříjezerní slati, dále okolo medově hnědého Roklanského potoka zbarveného vodou ze slatí až na Modravu. Projdeme se jednou z nejkrásnějších částí západní Šumavy. Volno na oběd např. na Klostermannově chatě. Celkem cca 13 km) – Železná Ruda.

3. den: Železná Ruda – Zwiesel (lázeňské město, které je známé sklárnami, ale také aquaparkem. Prohlédneme si jeho dominantu, novogotický chrám sv. Mikuláše, vystavěný z červených cihel. Jeho chloubou jsou skleněné vitráže, vyrobené v místní sklárně i 86 metrů vysoká věž. Dále navštívíme rokokový kostel Berkirche se zajímavými nástropními freskami. Podíváme se na největší pyramidu z křišťálového skla na světě  složená z 93 665 kusů Tritan pohárů výšky 8.06 m, šířky 4.6 m, o hmotnost 11.6 t a s počtem 65 úrovní z roku 2007 a skleněnou kapličku, také dílo místních sklářů. Volno na oběd) – Ludwigsthal (areál zvířecích výběhů, okruh lesem, kde jsou výběhy se zvířaty, umělá jeskyně, vyhlídková věž) – Železná Ruda.

4. den: Železná Ruda – Velhartice (prohlédneme si romantický šumavský hrad s unikátním kamenným mostem a renesančním zámeckým sídlem spojeným se jménem Buška z Velhartic; možnost malého občerstvení v zámeckém pivovaru) – Sušice – Kašperské Hory – Zadov (sedačkovou lanovkou vyjedeme do výšky 1 105 m n.m. na vrch Churáňov, kde je významná meteorologická stanice a unikátní rozhledna zbudovaná z nájezdové věže bývalého skokanského můstku. Zpět lanovkou) – Vimperk – Tábor – Humpolec – Brno.

Doporučujeme pevnou turistickou obuv a pláštěnky.

Ubytování v komfortních dvoulůžkových pokojích nebo v apartmánech 2+1 s příslušenstvím v centru Železné Rudy v ceně 2 100,- Kč. V pokojích je k dispozici lednička, TV, fén, připojení Wifi. V hotelu sauna a posilovna. V blízkosti možnost nákupu potravin, návštěvy cukráren a kaváren.

Vstupné cca 250,- / 180,- Kč.

Rezervace do 29 2. 2020, rezervace je platná po uhrazení alespoň zálohy